
Chrom sześciowartościowy Cr(VI) – niewidoczne zagrożenie unoszące się w powietrzu
Na liście takich składników znajduje się chrom sześciowartościowy (chrom-6), będący złożoną i jedną z najbardziej rozpowszechnionych form tego pierwiastka chemicznego. Związki chromu-6 mogą być stosowane m. in. w pigmentach (w farbach, tuszach, tworzywach sztucznych itp.), jako środek antykorozyjny (w farbach, materiałach do gruntowania itp.) oraz w przemyśle galwanicznym. Chrom w metalicznej postaci dodaje się także do stali stopowej w celu zwiększenia jej twardości i odporności na korozję. Chrom-6 obecny jest w wielu procesach przemysłowych, w których podgrzewana jest stal nierdzewna, takich jak chromowanie, spawanie czy cięcie laserowe, czyli w czasie wykonywania prac wysokotemperaturowych. Podgrzewana powyżej punktu wrzenia stal powoduje powstawanie oparów, które zawierają różne stężenia substancji niebezpiecznych.
Wszystkie związki chromu sześciowartościowego zostały uznane za substancje rakotwórcze kategorii 1, co oznacza, że są one kancerogenne dla ludzi. Do narażenia na działanie chromu-6 dochodzi w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą, przyjmowania z pokarmami lub napojami oraz wdychania powietrza, w którym znajduje się Cr(VI). Dlatego do produkcji systemów wentylacyjnych tak ważne jest wykorzystywanie sprawdzonej stali, która gwarantuje bezpieczeństwo pracownikom uczestniczącym w procesie produkcji oraz użytkownikom końcowym.
Chrom sześciowartościowy może występować zarówno w drogich, jak i tanich produktach, szczególnie tych importowanych spoza Unii Europejskiej, gdzie ryzyko jego obecności powyżej norm może być większe ze względu na mniejsze regulacje środowiskowe. Od 2017 r., w Unii Europejskiej, dopuszczalną wartością dla chromu-6 jest 0,005 mg/m3. Kilka krajów europejskich, m. in. Holandia, Francja i Dania, jeszcze bardziej obniżyło swoje wartości graniczne, w niektórych przypadkach nawet do 0,001 mg/m3. Coraz więcej państw planuje wprowadzać bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące nie tylko chromu-6, ale także innych substancji zagrażających zdrowiu i życiu. Zakłady przemysłowe, które jeszcze nie wdrożyły zmian niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, zostaną zobligowane do szybkiej reakcji.
Mając na uwadze powyższe, od lat działamy w Lindab w myśl przepisów prawnych i środowiskowych, zgodnie z normą ISO 14001, która zobowiązuje firmy do identyfikowania i monitorowania substancji, mogących negatywnie wpływać na środowisko, w tym substancji niebezpiecznych, takich jak chrom sześciowartościowy. By mieć pewność, że produkty, które nabywamy, utrzymują wymagane przez nas wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości, kooperujemy jedynie z dostawcami, posiadającymi atestowane i certyfikowane rozwiązania, eliminując w ten sposób toksyczne materiały z niepewnych źródeł. Między innymi stal, z której powstają elementy systemów wentylacyjnych Lindab, pochodzi z europejskich hut i wolna jest od paliw kopalnych. Aby zminimalizować narażenie i maksymalnie zwiększyć skuteczność wdrożonych środków kontroli, szkolimy pracowników z prawidłowego sposobu wykonywania zadań roboczych. Inwestujemy zarówno w środki ochrony indywidualnej, jaki i środki zapewniające kontrolę narażenia w miejscu pracy (np. właściwa wentylacja, sprzęt do odciągania oparów, prawidłowa filtracja powietrza, odpowiednio duża przestrzeń do pracy, poprawna i regularna konserwacja urządzeń oraz systemów). Dbamy o bezpieczeństwo i jakość, i udaje nam się to z sukcesem łączyć.
Organizm ludzki ma styczność z chromem-6 nie tylko w branży przemysłowej, związek ten można spotkać także w przyrodzie, zwłaszcza w zasobach wodnych niektórych obszarów geograficznych. Jako konsumenci powinniśmy zainteresować się produktami, które kupujemy. Stawiajmy nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na zdrowie, na które wpływ niewątpliwie ma dobra jakość.