Artykuły eksperckie

Wybrana aktualność

Rozwiązania Lindab dla systemów CAV oraz VAV
22 PAŹ '19

Rozwiązania Lindab dla systemów CAV oraz VAV

Firma Lindab ciągle poszerza swoją ofertę o kolejne nowe produkty i urządzenia, co wpisuje się w politykę firmy dotyczącą ciągłego rozwoju i dostosowywania oferty do potrzeb klienta. W tym artykule pod lupę bierzemy regulatory CAV i VAV.

Regulatory RDR

Najnowsza pozycja w naszej ofercie jest najprostszym rozwiązaniem do regulacji wydajności w instalacji i jednocześnie najbardziej optymalnym pod względem kosztu pośród tego typu rozwiązań. Regulatory RDR dostępne są w dwóch typoszeregach: ze względu na zakres ciśnień pracy RDR (50-250 Pa) i RDR HP (150-600 Pa) oraz ze względu na średnice: od ø80 do ø250. Przeznaczone są one do montażu w systemach okrągłych, a ich średnica pozwala na montaż wewnątrz kanałów spiro. Prostota tego rozwiązania kryje się w tym, że na skali regulatora ustawiamy żądaną wartość przepływu, wkładamy regulator w kanał wentylacyjny i możemy się cieszyć z wyregulowanej instalacji.

Proste i tanie rozwiązania niosą za sobą też pewne wady. W przypadku regulatora RDR wadą jest dokładność regulacji. Jeśli zwrócimy uwagę na wykres wydajności dla regulatora RDR 125 i jeżeli ustawimy wydajność na skali 150 m³/h to, w zależności od zmiany ciśnienia w kanale, rzeczywisty przepływ powietrza może się różnić o około 10%.

Regulatory DAU

W przypadku gdy potrzebujemy regulatory CAV o większej dokładności, rozwiązaniem są regulatory DAU. Jest to element do kanałów okrągłych, którego montaż odbywa się w podobny sposób jak montaż kształtek okrągłych. Występuje on w zakresie średnic od ø80 do ø315, zakres ciśnień jest również dużo większy: od 50 do 1000 Pa. Regulator ten cechuje prostota montażu i łatwa regulacja - nastawa znajduje się na zewnątrz obudowy, dzięki czemu nie trzeba demontować regulatora w celu zmiany nastawy. Dokładność regulacji DAU sięga do 5%, warunkiem jest jednak prawidłowy montaż: co najmniej 1,5 średnicy przed kolejnym elementem w instalacji np. kolanem, trójnikiem lub nawiewnikiem oraz 3 średnice za takimi elementami. Regulator DAU występuje w trzech wariantach: DAU, DA2EU, DAVU. Ten pierwszy nastawiany jest ręcznie. DA2EU jest wyposażony w siłownik dwupozycyjny przełączany sygnałem zewnętrznym. Możliwe jest ustawienie tylko dwóch wydajności. Ostatni z nich DAVU otwiera już rozdział regulatorów VAV ponieważ jest on sterowany sygnałem zewnętrznym 2-10 V. Możemy ograniczyć maksymalny i minimalny przepływ, natomiast wartości pośrednie są zmienne i sterowane sygnałem zewnętrznym. Stosujemy sygnał 2-10 V zamiast 0-10 V z prostej przyczyny. Sygnał 0 V nie niesie za sobą informacji, nie wiemy czy jest to sygnał pracy minimalnej czy awaria przewodu sygnałowego.

Regulator VRU

Przechodząc dalej do regulatorów VAV nasze zestawienie otwiera regulator VRU, wyposażony w siłownik BELIMO, który może być sterowany sterownikiem pomieszczeniowym lub z poziomu automatyki obiektowej BMS po wybranym protokole komunikacyjnym: MPBus, LON, KNX, ModBus. Dostępny zakres średnic mieści się w przedziale od ø100 do ø630 i jest również dostępny w przekroju prostokątnym o wymiarach od 400×200 do 800×300. Regulator wyposażony jest w krzyż pomiarowy i jego zastosowanie daje pewne ograniczenia w dokładności pomiaru oraz ograniczenie minimalnej prędkości przepływu na poziomie 0,7 m/s. Dokładność pomiaru w zależności od prędkości przepływu obrazuje poniższa tabela.

Regulator FTCU

Ważny, jak zawsze w przypadku takich rozwiązań, jest sposób montażu oraz minimalne długości odcinka prostego kanału przed regulatorem. Pomiędzy kolanem a regulatorem odcinek prosty nie powinien być krótszy niż trzykrotność średnicy, pomiędzy trójnikiem a regulatorem ta odległość nie powinna być krótsza niż dwukrotność średnicy, a pomiędzy przepustnicą a regulatorem to nawet sześciokrotność średnicy. W świetle coraz bardziej restrykcyjnych norm niskoenergetycznych Lindab stworzył jeszcze bardziej zaawansowany regulator VAV z pomiarem przepływu przez zastosowanie technologii ultradźwiękowej - UltraLink. W ten sposób łącząc tego typu pomiar z regulacją stworzono regulator FTCU. W porównaniu do krzyża pomiarowego tutaj wykluczyliśmy praktycznie do zera opory pomiaru. Pomiar z dokładnością około 5% możemy uzyskać już przy prędkości 0,5 m/s, a pomiar jako taki możliwy jest już przy V=0,2 m/s. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest pomiar wydajności i regulacja w jednym urządzeniu z możliwością podłączenia do systemu BMS. Dostępne średnice obejmują zakresy: od ø100 do ø500.

Więcej informacji o technologii Lindab Ultralink w naszym artykule: Branża HVAC zmienia się na naszych oczach!.