Zmiana aranżacji a wyzwania związane z wentylacją

Zmiana aranżacji a wyzwania związane z...

Wybrana aktualność

Zmiana aranżacji a wyzwania związane z wentylacją
9 LIS '22
Informacje i nowości

Zmiana aranżacji a wyzwania związane z wentylacją

Czy kiedykolwiek w biurze lub podczas wizyty w restauracji miałeś poczucie, że siedzisz w przeciągu? Często zdarza się, że przebudowujemy lub zmieniamy aranżację pomieszczenia bez uwzględnienia wentylacji. Jednym z wyzwań, które powinniśmy wziąć wtedy pod uwagę jest właśnie powstający przeciąg.

Niektóre typy urządzeń wentylacyjnych nie są przystosowane do tego, aby w ich pobliżu ktoś siedział. Ich umiejscowienie w pomieszczeniu zwykle związane jest z funkcją rozprowadzania powietrza do innych części pomieszczenia.

Bywają zmiany w aranżacji przestrzeni, które zupełnie nie biorą pod uwagę istniejącej wentylacji, jak na przykład podzielenie pokoju na dwie części i brak dostępu do wentylacji w nowym pomieszczeniu. Jeszcze innym przypadkiem jest korzystanie z pokoju przez większą liczbę osób niż taka, dla której wentylacja w pomieszczeniu była pierwotnie zaprojektowana.

Oszczędność energii a wentylacja

Właściciele domów często decydują się na dodatkowe ocieplenie lub wymianę okien, aby zaoszczędzić energię i jednocześnie zwiększyć wartość nieruchomości. Jeśli równocześnie nie zadbają o dostosowanie wentylacji do nowych warunków, może to mieć negatywne konsekwencje dla klimatu wewnątrz budynku.

Nie dostosowanie wentylacji do zmian w budynku w celu zaoszczędzenia energii mimo, że kuszące, w konsekwencji może być wręcz szkodliwe dla zdrowia użytkowników. Bez dobrej wentylacji zwiększa się wilgotność powietrza, co oznacza, że wzrasta również ryzyko pojawiania się wilgoci i pleśni. W słabo wentylowanych i wilgotnych środowiskach rozwijają się roztocza, co może wywołać alergię. Ponadto, niewydajna wentylacja w pomieszczeniu może być przyczyną bólu głowy, zmęczenia i trudności z koncentracją.

Remontuj z myślą o użytkowniku

Obecnie istnieją bardzo inteligentne i energooszczędne rozwiązania zapewniające optymalną wentylację, czyli odpowiednią ilość powietrza dla odpowiedniej liczby osób, z właściwym wzorcem dystrybucji powietrza i jednocześnie w możliwie najbardziej energooszczędny sposób. Skoro nikogo nie ma w pomieszczeniu, to po co je wentylować na najwyższych parametrach?

Podsumowując, o wentylacji warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy lub remontu. Dzięki temu, zarówno dom, jak i przebywający w nim ludzie, otrzymają tak im potrzebną wymianę powietrza!