Skąd wiesz jaka jest jakość powietrza, którym oddychasz?

Skąd wiesz jaka jest jakość powietrza, którym...

Wybrana aktualność

Skąd wiesz jaka jest jakość powietrza, którym oddychasz?
27 LIP '22
Informacje i nowości

Skąd wiesz jaka jest jakość powietrza, którym oddychasz?

Ludzie, którzy mieszkają w Europie Północnej spędzają około 90% czasu wewnątrz pomieszczeń, w tym znaczną większość we własnych domach. Pozostałą część czasu spędzają w innych pomieszczeniach zamkniętych - w szkole, pracy, aucie, pociągu, sklepie, restauracji czy na siłowni.

Czy wiesz, że powietrze w pomieszczeniach może być do pięciu razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz? Spędzanie czasu we wnętrzu, w którym oddychamy złym powietrzem może prowadzić do problemów zdrowotnych takich jak bóle głowy, astma i alergie oraz może negatywnie wpływać na jakość snu. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy powietrze jest dobre czy złe?

W przypadku wody lub jedzenia jest to o wiele łatwiejsze do sprawdzenia. To czy jest ono świeże czy nie, zarówno widać, jak i czuć. Ponadto, wielu z nas doskonale, co wybierać do jedzenia i picia, aby zadbać o swoje zdrowie.

Powietrza nie możemy zobaczyć. Czy to dlatego tak rzadko myślimy o tym jaka jest jego jakość w pomieszczeniach? Dzięki cyfryzacji i czujnikom możemy obecnie mierzyć różne parametry powietrza wewnątrz pomieszczeń, a z pomocą zebranych danych zarówno wizualizować powietrze, jak i dowiedzieć się, jaka jest jego jakość!

Kilka prostych sposobów jak sprawdzić jakość powietrza

Jeśli nie chcesz kupować monitora jakości powietrza, istnieje kilka prostych sposobów, aby sprawdzić, czy wymiana powietrza i wentylacja są wystarczające:

  • Czy zauważasz parę wodną lub kropelki wody na wewnętrznej stronie okien, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest zimno?
  • Czy para wodna na lustrze w łazience utrzymuje się dłużej niż pół godziny od wzięcia prysznica lub kąpieli?
  • Czy na suficie lub ścianach w łazience pojawiają się małe czarne kropki? To prawdopodobnie znak, że wilgotne powietrze nie jest usuwane przez wentylację.
  • Jeśli po domu roznosi się zapach jedzenia, to może oznaczać, że wentylacja rozprowadza powietrze w złym kierunku. Musi być ono wywiewane z kuchni przez wentylator kuchenny.
  • Należy również pamiętać, że kanał do wentylatora kuchennego musi być oddzielony od pozostałych kanałów wentylacyjnych.

A może monitor?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o klimacie wewnętrznym w swoich pomieszczeniach, na rynku jest wiele rodzajów monitorów i mierników jakości powietrza. Wystarczy wyszukać w Internecie hasło "sprawdź jakość powietrza w domu" lub "czujniki jakości powietrza, monitory jakości powietrza", a z pewnością pojawi się wiele ciekawych produktów.