Osiem prostych sposobów, z których korzystamy na co dzień, aby pomagać środowisku

Osiem prostych sposobów, z których korzystamy...

Wybrana aktualność

Osiem prostych sposobów, z których korzystamy na co dzień, aby pomagać środowisku
12 WRZ '23
Informacje i nowości

Osiem prostych sposobów, z których korzystamy na co dzień, aby pomagać środowisku

W Lindab uważamy, że nawet małe działania na rzecz ekologii mogą mieć duże znaczenie. Budowanie eko nawyków zaczynamy więc od siebie. Jak to robimy?

Troska o przyszłość planety powinna przejawiać się w naszych codziennych, nawet małych działaniach. Jakie eko aktywności podejmujemy angażując naszych Pracowników? Poznajcie osiem prostych sposobów, które stosujemy w naszej firmie, aby pomóc środowisku.

Używamy opakowań zwrotnych

Zarówno prawo unijne, jak i krajowe nakłada na producentów coraz więcej obowiązków związanych z odbiorem i recyklingiem opakowań po wytwarzanych przez siebie produktach. W czerwcu tego roku Sejm przyjął ustawę o „systemie kaucyjnym”, zgodnie z którą od 2025 roku konsumenci będą mogli oddawać do sklepów puste szklane i plastikowe butelki oraz puszki. Za każde oddane opakowanie otrzymają kaucję w wysokości 50 groszy. W naszej ocenie takie zmiany są konieczne, aby chronić środowisko dla kolejnych pokoleń. My już teraz korzystamy z opakowań zwrotnych takich jak palety, kartony na uszczelki, spirboxy do transportu rur spiro oraz Rainline boxy do systemów rynnowych.

Używamy toreb wielorazowego użytku

Czy wiedzieliście, że niewielka torebka foliowa może rozkładać się od 100 nawet do 400 lat? Interesujące są również dane dotyczące tego, jak zmieniło się zużycie toreb foliowych po 1 września 2019 roku, gdy wprowadzono w Polsce regulacje dot. ograniczenia korzystania z toreb foliowych. Jak wskazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska zużycie jednorazowych toreb foliowych na jednego mieszkańca spadło z 300 toreb do dziewięciu! Wielu konsumentów korzysta przede wszystkim z toreb wielorazowego użytku1. Zatem ekologia to główny i oczywisty argument, który przemawia za używaniem wielorazowych toreb. Lindab również promuje tę inicjatywę rozdając materiałowe torby swoim Pracownikom, Klientom oraz Partnerom Biznesowym. Rocznie przekazujemy ich ponad 1000!

Unikamy używania toksycznych chemikaliów

W codziennej pracy staramy się unikać używania toksycznych chemikaliów, szukamy ekologicznych zamienników i substancji niestanowiących zagrożenia dla ekosystemu.

Sadzimy drzewa i rośliny w naszym otoczeniu

Sadzenie kwiatów i krzewów na terenie firmy to nie tylko działanie proekologiczne. Dzięki roślinności otoczenie wokół naszej firmy staje się piękniejsze. Warto dodać, że za tego typu działania, w tym zachęcanie najmłodszego pokolenia do współodpowiedzialności za środowisko, Lindab otrzymał certyfikat Biosystem. Nasi Pracownicy biorą również udział w inicjatywach dla firm, których celem jest posadzenie jak największej liczby drzew. Jedną z nich jest FRRuuu firmowy rajd rowerowy. Zgłoszenie jednej osoby z danej firmy to posadzenie jednego drzewa, co oznacza, że Nasi Pracownicy, po udziale w dwóch edycjach rajdu (2022 i 2023), przyczynią się do posadzenia aż 20 drzew!

Oszczędzamy papier dzięki e-dokumentom

Zmniejszamy zużycie papieru w całej firmie dzięki wprowadzeniu elektronicznego obiegu dokumentów (e-faktury, automatyzacja na produkcji/w magazynie, digitalizacja dokumentów w Działach: Finansowym i HR). Korzystanie z elektronicznego obiegu dokumentów w firmie pozwala nie tylko zmniejszyć ilość wykorzystywanego papieru, ale również wygenerować oszczędności rzędu 70 procent2.

Oszczędzamy energię, wyłączając światło

Wielu z nas wychodząc z pomieszczenia zapomina o wyłączeniu światła. Zdarza się to zarówno w domu, jak i w miejscach pracy. Budowanie dobrych nawyków w zakresie oszczędności światła jest dobre dla klimatu, dlatego w naszych przestrzeniach wspólnych przykleiliśmy naklejki, które mają o tym przypominać. To jednak nie jedyne działania związane z oszczędzaniem światła, które podejmujemy. Czy wiedzieliście na przykład, że żarówka LED może zużywać nawet do 85% prądu mniej niż tradycyjna żarówka? Ostatnio w naszym magazynie i na hali produkcyjnej wymieniliśmy całe oświetlenie na LEDowe oraz zainstalowaliśmy czujniki ruchu. Dzięki temu rozwiązaniu mamy ekologiczne, energooszczędne światło, które włącza się tylko wtedy, gdy w danej strefie przebywają nasi Pracownicy.

Segregujemy i odzyskujemy śmieci

„Segregacja śmieci, recykling to nic trudnego” - hasło to towarzyszy nam na co dzień. Zaczęliśmy segregować odpady zanim było to obowiązkowe. Nasz odpad produkcyjny, czyli złom, guma oraz papier jest przekazywany firmom, które ponownie go wykorzystują. Ilość oddawanych odpadów jest skrupulatnie monitorowana, a my wymagamy od naszych odbiorców deklaracji ile procent odpadów jest poddawane recyklingowi. Na przykład w 2022 roku oddawany przez nas papier był w 62 procentach wykorzystywany do recyklingu, a złom, w zależności od zanieczyszczenia, prawie w 96 procentach. Wszelkie miejsca przeznaczone do składowania odpadów, również produkcyjnych są odpowiednio oznaczone, aby nikt z nas nie miał wątpliwości, co w danym koszu powinno się znaleźć!

Używamy szklanych butelek

Czy wiedzieliście, że odpady z plastikowych butelek generowane w ciągu roku na całym świecie ważą 1 500 000 ton? Co więcej, zaledwie 23 procent odpadów z butelek plastikowych zostaje ponownie przetworzonych, a rozkład plastikowej butelki PET może trwać nawet 450 lat! Wszechobecny plastik zaśmieca morza, oceany i, jak udowodniły badania, jest niezdrowy dla naszych organizmów. Jak sprawić, by było go mniej? W Lindab staramy się zachęcać naszych Pracowników, aby zrezygnowali z plastiku na rzecz bardziej ekologicznych materiałów np. szkła. W tym roku, z okazji „Dnia doceniania Pracownika” każdy Pracownik otrzymał od firmy m.in. szklaną butelkę na wodę. Co więcej, identyczny prezent dostaje każda nowo zatrudniona osoba w specjalnym pakiecie powitalnym. Tylko w tym roku przekazaliśmy aż 500 szklanych butelek!

Więcej o naszych działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju można przeczytać w raporcie:
"Strategia Zrównoważonego Rozwoju Lindab. Podsumowanie działań w latach 2021-2022 oraz cele na lata 2022-2025" »

Jak widzicie, eko działania, które podejmujemy na co dzień, są naprawdę proste i można wdrożyć je od zaraz, do czego zachęcamy z całego serca!

1 Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/to-jest-zmiana-resort-klimatu-zuzywamy-mniej-toreb-foliowych-6667964710697888a.html [10.08.2023]
2 Źródło: https://www.money.pl/firma/wiadomosci/e-faktury-ile-firma-jest-w-stanie-na-nich-oszczedzic-6275675483809409a.html [10.08.2023]