Lindab wprowadza na rynek produkty wentylacyjne ze stali z recyklingu, która ma o 62% mniejszy...

Lindab wprowadza na rynek produkty wentylacyjne...

Wybrana aktualność

Lindab wprowadza na rynek produkty wentylacyjne ze stali z recyklingu, 
która ma o 62% mniejszy wpływ na klimat
30 PAŹ '23
Informacje i nowości

Lindab wprowadza na rynek produkty wentylacyjne ze stali z recyklingu,
która ma o 62% mniejszy wpływ na klimat

Lindab robi kolejny krok w kierunku zmniejszenia wpływu swoich produktów na klimat, rozszerzając standardową gamę produktów o kanały wentylacyjne wykonane ze stali pochodzącej z recyklingu. Stal z recyklingu i stal wolna od paliw kopalnych to dwa materiały, które firma Lindab wybrała w celu zmniejszenia emisji CO2 zarówno własnej, jak i swoich klientów. Stal wolna od paliw kopalnych, w przeciwieństwie do stali z recyklingu, nie jest jeszcze produkowana na dużą skalę. Oczekuje się, że dostawy rozpoczną się w 2026 roku. Stal z recyklingu to sposób na oferowanie już dziś produktów o mniejszym wpływie na klimat.

Stal jako materiał, z którego wykonuje się produkty wentylacyjne ma wiele zalet. Ma długą żywotność, jest ognioodporna i może być poddawana recyklingowi bez utraty jakości. Stal produkowana tradycyjnymi metodami ma duży wpływ na klimat. Przemysł stalowy odpowiada za około 7 procent całkowitej światowej emisji dwutlenku węgla. Aby osiągnąć globalne cele klimatyczne, potrzebne są nowe technologie przyjazne dla klimatu. Jako główny nabywca stali, Lindab chce zapewnić, że stal o mniejszym wpływie na klimat jest testowana i wykorzystywana w znaczących projektach wentylacyjnych. Dlatego Lindab jest pierwszą firmą wentylacyjną, która oferuje kanały wentylacyjne ze stali pochodzącej z recyklingu i wolnej od paliw kopalnych.

Stal z recyklingu jest już dostępna w ilościach wystarczających do włączenia kanałów wentylacyjnych do standardowej gamy produktów Lindab. Zawiera 75 procent materiałów pochodzących z recyklingu, co przekłada się na 62-procentową redukcję wpływu na klimat. Lindab otrzymuje stal z recyklingu z huty ArcelorMittal w Europie i prowadzi dialog z innymi dostawcami stali.

"Producenci stali robią obecnie duże postępy. Chcemy oferować klientom wybór, aby mogli oni, podobnie jak my, korzystać z postępu technologicznego w zakresie zrównoważonego rozwoju. Kanały wentylacyjne bardzo dobrze nadają się do produkcji ze stali pochodzącej z recyklingu i wolnej od paliw kopalnych. Biorąc pod uwagę, ile metrów kanałów wentylacyjnych znajduje się w dużym budynku, zrównoważone kanały wentylacyjne mają przełożenie na ogólny wpływ budynku na klimat" - mówi Ola Ringdahl, prezes i dyrektor generalny Lindab.

Lindab już wcześniej informował, że jest pierwszym dostawcą na świecie, który oferuje kanały wentylacyjne ze stali niezawierającej paliw kopalnych. Można o tym przeczytać w tym artykule. Dzięki testowej dostawie od SSAB, Lindab będzie miał do niej dostęp przed rozpoczęciem produkcji na dużą skalę, która ma rozpocząć się w 2026 roku. Stal wolna od paliw kopalnych, z dostawy testowej, zostanie wykorzystana do wybranych projektów klientów, ponieważ jest dostępna tylko w niewielkiej ilości, w przeciwieństwie do produktów ze stali pochodzącej z recyklingu, które mogą być oferowane na bieżąco.