Działania Lindab w kierunku redukcji emisji CO₂ - dekarbonizacja stali

Działania Lindab w kierunku redukcji emisji...

Wybrana aktualność

Działania Lindab w kierunku redukcji emisji CO₂ - dekarbonizacja stali
18 STY '24
Informacje i nowości

Działania Lindab w kierunku redukcji emisji CO₂ - dekarbonizacja stali

Jako wiodąca firma wentylacyjna, oferująca rozwiązania w zakresie energooszczędnej, łatwej w montażu wentylacji, Lindab zdecydował się na pracę ze stalą, ze względu na jej wiele zalet. Ma długą żywotność, nie zapala się i może być wielokrotnie poddawana recyklingowi, bez utraty jakości.

Innymi słowy, potrzebujemy stali do tworzenia najlepszych i najbezpieczniejszych możliwych produktów.

Jednocześnie, przemysł stalowy jest odpowiedzialny za około 7% całkowitej emisji CO₂ na świecie. Oczekuje się, że światowa produkcja stali wzrośnie z 1950 mln ton w 2021 roku do około 2500 mln ton w 2050 roku. Odnosząc to do Zielonego Ładu Unii Europejskiej, w ramach którego do 2050 r. mamy być neutralni dla klimatu, co oznacza zerową emisję CO₂, można zrozumieć, że przed nami długa i prawdopodobnie kręta droga. W Lindab naszym hasłem przewodnim jest "for a better climate". Odnosi się to do klimatu wewnętrznego i potrzeby czystego powietrza, a także ogólnie do naszego klimatu. Co zatem robimy, aby pomóc zmniejszyć emisje i przyczynić się do sukcesu Zielonego Ładu?

W 2021 r. nawiązaliśmy współpracę z firmą SSAB w zakresie dostaw stali wolnej od paliw kopalnych. A teraz, w 2023 r., wprowadziliśmy na rynek produkty ze stali z recyklingu. Ten rodzaj stali składa się w co najmniej 75% z materiałów pochodzących z recyklingu i jest produkowany w elektrycznych piecach łukowych, zasilanych odnawialną energią elektryczną.

Okrągłe i prostokątne kanały wykonane ze stali z recyklingu zmniejszają wpływ materiału na klimat o 62% w porównaniu z tradycyjną stalą. Przykładowo, dla okrągłego kanału o wymiarze 125 mm oznacza to oszczędność 2,44 kg CO₂e/m (odnosi się to do kopalnego potencjału tworzenia efektu cieplarnianego). Opieramy się na danych EPD. Tradycyjna stal jest wytwarzana w procesie Basic Oxygen Steelmaking, który obejmuje użycie wielkiego pieca. Do 50% śladu klimatycznego systemów wentylacyjnych, pochodzi z kanałów wykonanych ze stali. Właśnie dlatego postanowiliśmy skupić się przede wszystkim na okrągłych i prostokątnych kanałach, ponieważ to właśnie tam uzyskujemy największy pozytywny efekt. Jak słychać, stal z recyklingu to duży krok na drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości, ale nie pierwszy i nie ostatni.