Dobry klimat wewnętrzny w szkołach to inwestycja w przyszłość naszych dzieci

Dobry klimat wewnętrzny w szkołach to...

Wybrana aktualność

Dobry klimat wewnętrzny w szkołach to inwestycja w przyszłość naszych dzieci
6 MAJ '20
Artykuły eksperckie

Dobry klimat wewnętrzny w szkołach to inwestycja w przyszłość naszych dzieci

Kraje skandynawskie w wielu dziedzinach życia codziennego są prekursorami we wdrażaniu nowych rozwiązań i technologii, które w niedługim czasie stają się ogólnoświatowymi trendami.

Jednym z takich inicjatorów jest Dania, która postawiła ostatnio bardzo mocny nacisk na poprawę klimatu wewnętrznego w szkołach i instytucjach publicznych w tym kraju. Przykładem takiego nowatorskiego podejścia jest szkoła Świętego Michała w miejscowości Kolding, w której poprawiono komfort i klimat wewnętrzny dzięki zainstalowanemu energooszczędnemu systemowi VAV - Lindab Pascal.

Jest to system odpowiedzialny za zmienny przepływ powietrza w wentylacji i klimatyzacji, dzięki któremu następować będą ciągłe zmiany przepływu powietrza nawiewanego i wyciąganego. Wydajność systemu wentylacyjnego będzie zmieniać się w zależności od ilości osób przebywających w budynku bądź zysków ciepła w pomieszczeniach. To gwarancja dobrego klimatu wewnętrznego. Systemy VAV są projektowane i instalowane również w celu osiągnięcia oszczędności związanych z eksploatacją systemów wentylacyjnych.

Lindab Pascal zapewnia efektywnie kontrolowaną i energooszczędną wentylację

"Od dłuższego czasu borykaliśmy się w naszej szkole z problemem związanym z podwyższonym poziomem CO2 w salach lekcyjnych. W czasie lekcji w pomieszczeniach szybko robiło się gorąco i duszno. Rezultatem takiego stanu były zmęczone dzieci, które miały trudności z koncentracją podczas zajęć. Dlatego, kiedy podjęliśmy decyzję o kompletnym remoncie naszej szkoły, jednym z koniecznych i priorytetowych rozwiązań był nowy i wydajny system wentylacji" - mówi Jette Bonde Mikkelsen.


"Dobra wentylacja to po prostu dobra inwestycja w przyszłość naszych dzieci" - podkreśla dyrektor Jette Bonde Mikkelsen ze szkoły Św. Michała.

Niezawodne i zoptymalizowane pod względem energetycznym rozwiązanie

W szkołach i instytucjach, w których pomieszczenia mogą być przez jakiś czas puste, a następnie nagle wchodzi do nich 25 lub więcej osób, niezbędna jest elastyczna i zoptymalizowana pod względem energetycznym wentylacja, która zapewni stały i odpowiedni klimat w pomieszczeniu.

"Lindab Pascal jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla szkół, ponieważ reguluje przepływ powietrza w zależności od zapotrzebowania i utrzymuje niski poziom CO2" - mówi John Harboe z firmy Airteam, który wykonywał instalację systemu Lindab Pascal w szkole Św. Michała.

Lindab Pascal to system wentylacji kontrolowanej na żądanie (DCV), który za pomocą sensorów i czujek obecności, dostosowuje strumień przepływu powietrza w zależności od zapotrzebowania w poszczególnych pomieszczeniach. Tradycyjne systemy wentylacyjne generują cały czas koszty: są włączane i wyłączane, podczas gdy system Lindab Pascal jest zawsze na poziomie operacyjnym, który zapewnia optymalną i energooszczędną wentylację.

Odczuwalna zmiana jakości powietrza już od pierwszego dnia

Szkoła Św. Michała od ponad 135 lat dąży do stworzenia najlepszych możliwych warunków dla dzieci, zarówno pod względem dydaktycznym, edukacyjnym jak i bytowym. Przeprowadzony remont i wprowadzone rozwiązania wywołały bardzo pozytywne opinie zarówno wśród dzieci, nauczycieli jak i personelu oraz rodziców. "Wspaniale jest spacerować po szkole i słyszeć jak dzieci i dorośli chwalą efekt przeprowadzonego remontu i modernizacji. Ponieważ naszym obowiązkiem jest stworzenie jak najlepszych warunków życia i nauki dla naszych dzieci, dzięki systemowi Lindab Pascal, powitaliśmy wszystkich w nowym, dobrym i zdrowym klimacie" - podsumowuje Jette Bonde Mikkelsen.

Rosnący popyt na energooszczędne rozwiązania

"Cały czas widzimy zwiększające się zainteresowanie szkół i instytucji publicznych tematem energooszczędnych rozwiązań wentylacyjnych. W ciągu ostatnich 5-10 lat zainteresowanie szkół naszymi rozwiązaniami wentylacyjnymi znacznie wzrosło" - twierdzi Stephan Jensen, inżynier sprzedaży w Lindab. "Zmieniające się przepisy budowlane cały czas zmierzają w kierunku zmniejszenia zużycia energii, dlatego wiele szkół wybrało energooszczędne i niezawodne rozwiązanie takie jak Lindab Pascal".
Dom Dziecka w Farum, Duńska Akademia Talentów w Holstebro, VUC w Kopenhadze czy Hansenberg Business School w Kolding to przykłady szkół i instytucji w Danii, które postanowiły zainstalować w swoich budynkach takie rozwiązanie.
Inwestycja w nowy system wentylacyjny w szkole Św. Michała obejmowała elementy sterujące Regula Master i Regula Combi, regulatory powietrza VRU, nawiewniki powietrza LCP, skrzynki rozprężne oraz kompletny system kanałów wentylacyjnych, w tym tłumiki.

Osoby zainteresowane systemami Lindab VAV zapraszamy do kontaktu: pl.techniczny.ics@lindab.com.

Więcej informacji o systemie VAV Lindab Pascal:
https://www.lindab-polska.pl/pl/aktualnosci/zmniejszenie-zuzycia-energii-w-systemach-hvac-wymaga-pracy-z-nizszym-cisnieniem.html